Wycieczka grupy II i IV do Muzeum Górnictwa Rud w Bukownie...

 

Dnia 30. IV. 2008 r. grupy II i IV zwiedzały Muzeum Górnictwa Rud, mieszczące się w pomieszczeniach Zespołu Szkól ,,Skałka” w Bukownie. Po trasie wycieczkowej oprowadzał nas Pan Ryszard Kyzioł, który ciekawie i z pełnym zaangażowaniem wyjaśniał historię olkuskiego górnictwa od czasów, kiedy to górnikom w kopalni pomagały konie aż po współczesne dzieje. Przewodnik chętnie odpowiadał na wszystkie pytania, zarówno te zadawane przez dzieci, jak i opiekunów grup. Średniaki oglądały zabytki górniczej i hutniczej przeszłości: używane dawniej narzędzia, a nawet maszyny (dzięki zgromadzonym modelom). Wnętrze kopalni przedszkolaki mogły poznać dzięki przekrojowej makiecie. ,,Biedronki” i ,,Krasnale” zapoznały się z hutniczymi i górniczymi symbolami oraz roboczymi i galowymi strojami. Dzieci z zaciekawieniem przyglądały się figurom legendarnych opiekunów górników i hutników – Skarbnika, św. Barbary i św. Floriana, wydobywanym na naszym terenie okazom kopalin z rudami cynku i ołowiu oraz dawnym monetom i banknotom. Byliśmy również w sali etnograficznej urządzonej w stylu dawnego mieszkania, gdzie zgromadzone były przedmioty codziennego użytku: meble, sprzęty i ubrania. Na zakończenie spotkania dokonaliśmy wpisu do pamiątkowej księgi zwiedzających.

Wycieczka należała do udanych, bo dopisała pogoda do dłuższego spaceru, a wizyta w muzeum wzbogaciła wiedzę dzieci o historię naszego regionu, a w niej o dzieje pracy, tradycji i kultury górniczego i hutniczego stanu. Gorące słowa podziękowania kierujemy w stronę przewodnika wycieczki. Planujemy kolejną wycieczkę do Muzeum Górnictwa Rud we wrześniu br. w celu zwiedzenia sztolni.

Więcej informacji na stronie - http://www.zs-skalka.edu.pl/index.php?id=muzeum

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

Dodała: Małgorzata Szkop dnia 18.05.2008
 

 Olimpiada Sportowa sześciolatków "Od przedszkolaka do Olimpijczyka"

 

Dnia 25. IV. 2008 r. w hali sportowej MOSiR w Bukownie odbyła się II Międzywojewódzka Olimpiada Sportowa dla Przedszkolaków pod patronatem Burmistrza Miasta Mirosława Gajdziszewskiego. W roli sportowców – olimpijczyków wystąpiły dzieci sześcioletnie z Miejskiego Przedszkola w Sławkowie oraz Przedszkola Sióstr Prezentek, Miejskiego Przedszkola i Filii przy ul. Sławkowskiej w Bukownie.

Młodzi olimpijczycy przystąpili do zawodów ze zrozumieniem wielkiego przesłania Igrzysk Olimpijskich, a nade wszystko z szacunkiem dla rywali. Reprezentacja dzieci z dumą i radością przy dźwiękach Marszu Radetzkiego wniosła symbole olimpijskie: ogień i flagę. Uroczystego otwarcia zawodów poprzez odpalenie znicza olimpijskiego dokonał Sekretarz Miasta Pan Marcin Cockiewicz.

Bezpośrednio nad przebiegiem rywalizacji, pomiarem czasu i odległości czuwali: Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Zbigniew Urbański, Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Pan Wendelin Kołton, Sekretarz Miasta Pan Marcin Cockiewicz, Dyrektor MOSiR Pan Zdzisław Dolezy. Pracom Komisji Sędziowskiej przewodniczył Burmistrz Miasta Pan Mirosław Gajdziszewski, a w jej skład weszły Panie Dyrektorki przedszkoli, uczestniczących w zawodach. Po prezentacji siedmiu drużyn i składu sędziowskiego przystąpiono do  drużynowego współzawodnictwa.

W zawodach przewidziano siedem konkurencji:

toczenie piłki lekarskiej; sztafeta z szarfami; skok w dal doliczany; rzut woreczkiem do  celu; wyścig na kocykach; sztafeta z pałeczką; tor przeszkód.

Podajemy wyniki klasyfikacji generalnej:

Miejsce VII – „Motylki” z Panią Anną Cebo – Miejskie Przedszkole w Sławkowie;

Miejsce VI – „Tygryski” z Panią Jolantą Pytel i Małgorzatą Cebo - Miejskie Przedszkole w Bukownie;

Miejsce V – „Sowy” z Panią Dorotą Bagińską - Miejskie Przedszkole w Sławkowie;

Miejsce IV – „Żabki” z Panią Teresą Mynarczyk - Miejskie Przedszkole w Bukownie;

Miejsce III – „Leśne Ludki” z Panią Magdaleną Olesińską - Miejskie Przedszkole w Bukownie;

Miejsce II – „Biedronki” z Panią Patrycją Smółką - Miejskie Przedszkole w Bukownie, Filia z ulicy Sławkowskiej;

Miejsce I – „Muchomorki” z Panią Renatą Sarotą – Przedszkole Sióstr Prezentek w Bukownie.

Każda startująca drużyna otrzymała pamiątkowy puchar i dyplom. Ponadto zawodnicy z trzech najlepszych drużyny zostali udekorowani medalami. Gratulujemy i życzymy wielu sportowych sukcesów w przyszłości.

ORGANIZATORKI: 

Jolanta Pytel, Danuta Januszek, Anna Strzelczyk 

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

Dodała: Małgorzata Szkop dnia 18.05.2008
Wyjazd starszaków do Teatru Dzieci Zagłębia do Będzina

 

08.04.2008 r. grupy najstarsze tj. 6-latki (VI, VII, VIII) i 5-latki (IV i V) były w Teatrze dzieci Zagłębia w Będzinie na spektaklu teatralnym pt. ,,O dziewczynce Katarzynce Czerwonym Kapturkiem zwanym”.

Udział dzieci w przedstawieniu wynikał z Harmonogramu przedstawień teatralnych przewidzianych w roku szkolnym 2007/8. Głównym celem wyjazdów do teatru jest zapewnienie przedszkolakom bezpośredniego kontaktu ze sztuką teatralną w prawdziwym teatrze, rozwijanie zainteresowań teatralnych oraz możliwość odbioru klasyki literatury dziecięcej w formie przedstawień.

Spektakl ,,O dziewczynce Katarzynce Czerwonym Kapturkiem zwanym” stanowi współczesną adaptację jednej z najbardziej znanych i lubianych przez dzieci baśni barci Grimm. Beztroski Czerwony Kapturek w drodze do chorej babci spotyka wilka, ulega jego namowom i nieświadomie ściąga na siebie niebezpieczeństwo. To niezwykle barwne przedstawienie miało w swej treści ukazać a w zasadzie przypomnieć dzieciom przygody Czerwonego Kapturka oraz uświadomić im to, jakie poważne skutki i niebezpieczeństwo niosą ze sobą rozmowy z obcymi.

Muzyka, która towarzyszyła grze aktorów, piękne lalki i scenografia z pewnością wzbogaciły wrażenia estetyczne naszych przedszkolaków.

GALERIA ZDJĘĆ

Dodała: Ewa Półtorak dnia 08.04.2008

 Zerówka w szkole

 

W dniu 4 kwietnia dzieci z grup ,,O” skorzystały z zaproszenia
i wybrały się wraz ze swoimi wychowawczyniami z wizytą
do Szkoły Podstawowej Nr 1 w Bukownie.

Z okazji tego spotkania nauczycielki nauczania zintegrowanego przygotowały wspaniałe ,,Wiosenne przedstawienie”. Nasze przedszkolaki z uwagą śledziły aktorskie  popisy  starszych kolegów i koleżanek. Uczniowie dla przyszłych pierwszoklasistów przygotowali również własnoręcznie wykonane zakładki do książek. Tuż po występie czekała na nas jeszcze jedna niespodzianka. Zostaliśmy zaproszeni do klas lekcyjnych, gdzie każdy przedszkolak mógł usiąść w szkolnej ławce,  ,,przymierzyć” się do roli ucznia i poznać podstawowe zasady związane z funkcjonowaniem w tej roli w środowisku szkolnym. Wizyta ta pozwoliła przyszłym pierwszoklasistom
 zdobyć pierwsze wyobrażenia o szkole.
Najważniejsze, że wszystkim dzieciom bardzo się podobało. Dziękujemy.
 
                            Teresa Mynarczyk, Jolanta Pytel, Magdalena Olesińska

Dodała: Ewa Półtorak dnia 08.04.2008

 Zajęcia pokazowe dla nauczycieli

 

03.04.2008 r. w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia pokazowe dla nauczycieli.
Zajęcia takie stanowią jedną z najbardziej preferowanych form doskonalenia nauczycieli, podczas których prowadzący je nauczyciel prezentuje różnorodne formy i metody pracy wychowawczo-dydaktycznej z dziećmi.
Właśnie taką formę dzielenia się wiedzą i umiejętnościami pedagogicznymi zainicjowała w tym roku szkolnym Pani Justyna Wiejarzka – doradca metodyczny ds. przedszkoli Powiatu Olkuskiego.

Zajęcia pokazowe odbywają się cyklicznie w okolicznych placówkach przedszkolnych. I tak właśnie w dniu 03.04.2008 r. gościliśmy w naszym przedszkolu koleżanki nauczycielki z ościennych placówek. Wśród obecnych były również P. Justyna Wiejarzka – doradca metodyczny, P. Grażyna Łebek – Chęć – były wizytator przedszkoli,  P. Gizela Szlęzak – dyrektor
przedszkola oraz opiekun stażu - Ewa Półtorak. Zajęcia, które swym zakresem obejmowały obszar edukacji matematycznej i przyrodniczej prowadziła w grupie dzieci 6 - letnich stażystka Magdalena Olesińska.
W czasie zajęć pokazowych nauczycielka ukazała różnorodne formy działań edukacyjnych mające na celu kształtowanie pojęć matematycznych oraz wzbogacenie wiedzy przyrodniczej.
 
Osnowę działań edukacyjnych stanowił temat kompleksowy ,,Wiosenne kwiaty”. W pierwszej części zajęć dzieci podejmując różnorodne formy działania zaproponowane przez nauczycielkę zaprezentowały swoje umiejętności matematyczne oraz bogaty zasób wiadomości na temat świata roślin, ich potrzeb  i ochrony. Drugim etapem zajęć i zarazem końcowym były proste prace ogrodnicze polegające na samodzielnym sadzeniu przez dzieci cebulek kwiatowych do doniczek z ziemią. Atrakcyjność i efektywność zajęć wychowawczo – dydaktycznych podniosły różnorodne i ciekawe pomoce dydaktyczne, które stażystka zastosowała w przebiegu zajęcia. Działalności dzieci towarzyszyła radość, spontaniczność, chęć działania i ogromne zainteresowanie, widoczne zaś efekty świadczyły o tym, ze zamierzone przez nauczycielkę cele zostały w pełni osiągnięte.
Zajęcie bardzo się podobało wszystkim uczestnikom spotkania.

GALERIA ZDJĘĆ

Dodała: Ewa Półtorak dnia 08.04.2008
 
 Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bukownie - 2. IV. 2008 r.

 

Od 1967 roku w rocznicę urodzin znakomitego bajkopisarza Hansa Christiana Andersena, 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Na wybór osoby miał wpływ, że napisane przez niego bajki znane są na całym świecie. Przeczytane w dzieciństwie zapadają głęboko w pamięci i zostają z nami przez całe dorosłe życie. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci ma pomóc w zainteresowaniu dzieci książką, a dorosłym przybliżyć problemy związane z literaturą i czytelnictwem dziecięcym. Ma on także uwrażliwić rodziców i dzieci na rolę książki w ich życiu. Jest to świetna okazja, aby pokazać dzieciom, na czym polega magia ukryta w książce. Każdego roku przedstawiciel innego kraju jest organizatorem tego święta. Projektowany jest z tej okazji plakat oraz przesłanie, którego autorem jest w każdym roku kto inny, i dla którego taka nominacja jest niezwykłym wyróżnieniem. Polska była organizatorem święta w 1979 roku.

Ciekawostką jest, że w Czechach, które w ubiegłym roku były organizatorem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci narodziła się akcja nazwana „Nocą z Andersenem”. Obecnie tą niezwykłą noc spędzają dzieci w bibliotekach czytając i słuchając bajki, a impreza rozrasta się na inne kraje. W Polsce w celu zachęcenia rodziców do czytania książek swoim dzieciom od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona na celu uświadomienie ludziom, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek.
Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku uczy je myślenia, rozwija język, pamięć, wyobraźnię, buduje i umacnia więź pomiędzy nim a jego rodzicem. Zapewnia też dziecku emocjonalny rozwój, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka. Najważniejsze jest jednak to, że czytanie dziecku od najmłodszych lat rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga zrozumieć siebie i innych.

W dniu 2. IV. 2008 r. Grupa IV ,,Krasnali” uczestniczyła w zajęciu bibliotecznym z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KSIAŻKI DLA DZIECI. Panie bibliotekarki przygotowały na tę okoliczność wystawkę interesujących książek dziecięcych z bibliotecznego księgozbioru. Nasze świętowanie rozpoczęło się od głośnego czytania baśni ludowej wg L. Krzemienieckiej pt.: „O Kuchciku, o Nadziei i o drzwiach zamkniętych” z podziałem na role w wykonaniu pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bukownie: pani Krystyny Lubaszki i Pani Barbary Maj oraz wychowawczyni grupy Małgorzaty Szkop. Po rozmowie, której celem było sprawdzenie zrozumienia wysłuchanego tekstu dzieci tańczyły przy piosenkach o tematyce literackiej, a następnie w czytelni wykonały samodzielnie zakładkę do książki. Po pracy plastycznej dzieci słuchały jeszcze ,,Bajeczki o sześciu myszkach”, a potem zainscenizowały ją.

Spotkanie czytelniczo-plastyczne przebiegło w miłej, bajkowej atmosferze, a dostarczyło dzieciom wielu cennych wiadomości o książkach, bajkach i bibliotece. Organizatorzy są przekonani, że częste zajęcia w bibliotece z pewnością przyczynią się do rozbudzenia zainteresowań czytelniczych dzieci i ukształtowania nawyku stałego obcowania z książką. 

ZOBACZ ZDJĘCIA 1

ZOBACZ ZDJĘCIA 2

Dodała: Małgorzata Szkop dnia 07.04.2008
     
 PRZEDSZKOLNA WYSTAWA  ,,W ŚWIECIE ZEGARÓW”...

 

Od 7. III. 2008 r. w Miejskim Przedszkolu w Bukownie czynna jest wystawa w stylu retro dawnych zegarów mechanicznych domowego użytku z prywatnej kolekcji Pana Stanisława Hazy. W holu górnym przedszkola wyeksponowano także inne ciekawe „pamiątki dawnych lat”: zabytkowy samowar, radio, świeczniki. Stare przedmioty – u dorosłych budzą refleks nad minionym czasem, postępem technicznym i cywilizacyjnym, a przedszkolaki mają okazję poznać przedmioty użytkowe z przeszłości, m. in. te służące do pomiaru czasu.

Kolekcjoner użyczył 21 zegarów pochodzących z XIX wieku - wszystkie sprawne, lecz na wystawie nie działające ze względu na celowo wyjęte z nich ciężarki, wahadełka i łańcuszki. Najstarszy z posiadanych eksponatów to zegar z czasów II wojny światowej. Na wystawie znajdują się różne typy zegarów: ścienne i kominkowe; okrągłe - talerzowe, czekanki - blaszane oraz scenki rodzajowe. Ulubionymi i wartościowymi zegarami Pana S. Hazy są zegary: w ,,Róże”, określany przez właściciela mianem własnego ,,białego kruka” oraz ,,Kukułka” sztuki szwarcwaldzkiej. Wszystkie zegary z kolekcji pasjonata, gdyby zostały uruchomione odmierzałyby czas z dokładnością do 1,5 minuty na dobę. Ciekawostką jest, że cała kolekcja zegarów Pana Hazy liczy 50 zegarów, a zbiera je od 1972 roku. Od tej pory zbiór był powiększany o kolejne egzemplarze zakupywane na giełdach staroci i od prywatnych osób, ale tylko i wyłącznie na ziemi nyskiej i otmuchowskiej. Przeciętną wartość każdego z posiadanych zegarów szacuje się na kwotę ok. 100 zł, z tego wniosek, że hobby to jest cenne, ale i kosztowne.

Na wystawie ekspozycję starodawnych zegarów dodatkowo ozdabiają przedmioty rękodzieła artystycznego: robótki ręczne (szydełkowe chusty i serwetki robione na drutach) wykonane przez panie pracujące w MP oraz obrazy olejne pędzla Pani Iwony Skupińskiej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Bolesławiu.

Przedszkolaki uczestniczyły od początku roku w wielu zajęciach o zegarach, w których dowiedziały się, jak odmierzany był czas wówczas, gdy jeszcze nie używano zegarów ręcznych i kto mógł w dawnych czasach posiadać zegar domowy, a komu musiał wystarczyć zegar na wieży kościoła i ratusza. Dla przypomnienia czytelnikom ,,GB” podajemy  pokrótce dzieje rozwoju zegara.

Zanim zbudowano pierwszy zegar taki, jaki znamy dziś, wymyślano przeróżne metody mierzenia czasu. Najdawniejszym sposobem jego pomiaru było wykorzystanie cienia, jaki rzucały nieruchome przedmioty oświetlone promieniami słońca. Mógł to być cień drzewa, pala lub nawet stojącego człowieka. Długość cienia zmienia się w zależności od pory dnia. Mniej więcej 4—5 tysięcy lat temu pojawiły się w Egipcie, Babilonii, Chinach i Indiach pierwsze gnomony. Były to wysokie słupy lub pręty ustawione na równym, płaskim terenie. Ich cień przesuwający się w ciągu dnia po ziemi spełniał rolę dzisiejszych wskazówek zegara. Nazwano je słonecznymi, gdyż działały tylko wtedy, gdy świeciło słońce. Wszyscy jednak wiemy, że bywają pochmurne dni, kiedy to żaden zegar słoneczny nie pokaże godziny. Podobnie jest w nocy. Dlatego wymyślano coraz to inne przyrządy.

Zegar wodny - było to naczynie napełnione wodą. W dnie tego naczynia znajdował się otwór, przez który powoli wyciekała woda. Według wysokości jej poziomu można było ocenić, ile czasu upłynęło, od chwili napełnienia naczynia.

Zegar ogniowy zbudowany był ze świecy lub prętu wykonanego ze specjalnej masy, na którym robiono podziałkę i według niej oceniano, ile czasu minęło od ich zapalenia.

Zegar piaskowy, zwany klepsydrą, działał podobnie jak zegar wodny. Prawdopodobnie wymyślono go tam, gdzie trudno było o wodę. Tego rodzaju zegar jest jeszcze do dziś w wielu domach. Współcześnie mamy używają go do odmierzania czasu podczas gotowania jajek.

Wreszcie wynaleziono zegary mechaniczne, poruszane za pomocą nakręcanej sprężyny. Początkowo byty one bardzo duże i bardzo cenne. Umieszczano je na wieżach zamków lub ratuszów. Przez wiele setek lat w większości miast znajdował się jeden taki zegar. Potem obok zegarów stojących pojawiły się stołowe: kominkowe, szafowe, ścienne i wreszcie kieszonkowe. Dawne urządzenia do mierzenia czasu nie były wygodne w codziennym użyciu, ponieważ niedokładnie odmierzały czas, dlatego ludzie zmuszeni byli do szukania coraz doskonalszych zegarów. Dzięki rozwojowi techniki każdy może dziś mieć własny zegarek i nosić go przy sobie, bo waży on już tylko kilka gramów, a nie jak kiedyś kilkaset ton. Z ciekawostek podajemy, że minęło około 600 lat od wprowadzenia zegarów mechanicznych w Polsce, a około 80 lat od noszenia zegarków naręcznych. Wiele dawnych przyrządów do mierzenia czasu oglądać można w Muzeum Zegarów w Jędrzejowie. U nas w przedszkolu znajduje się czasowo tylko namiastka historycznych zegarów, ale warto ją także obejrzeć. Dlatego serdecznie zapraszamy sympatyków zegarmistrzostwa oraz osoby zainteresowane historią zegara do zwiedzania przedszkolnej wystawy, która będzie eksponowana jeszcze do końca kwietnia w godzinach pracy przedszkola.

Składamy gorące podziękowanie za nieodpłatne wypożyczenie eksponatów ich właścicielom. Wystawę przygotowały i opisały nauczycielki MP: Małgorzata Szkop, Ewa Półtorak, Magdalena Olesińska i Danuta Januszek we współpracy z Panem Stanisławem Hazy

ZOBACZ ZDJĘCIA

Dodała: Małgorzata Szkop dnia 07.04.2008
     
 Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ,,PISANKOWO” w Miejskim Ośrodku Kultury w Bukownie...

 

W dniu 19. marca 2008 r. dzieci z naszego przedszkola z grup IV, VII i VIII uczestniczyły w oficjalnym ogłoszeniu wyników konkursu plastycznego pt. ,,PISANKOWO” w sali wystaw Miejskiego Ośrodka Kultury w Bukownie – organizatora konkursu. Obecne również były dzieci z Przedszkola Sióstr Prezentek.

Konkurs ten tradycyjnie od pięciu lat jest ogłaszany wiosną, a jego tegoroczny temat dotyczył wioski lub zagrody ,,PISANKOWO”. Głównymi celami konkursu było podtrzymywanie tradycji polskiej związanej ze Świętami Wielkanocnymi, integracja lokalnego środowiska oraz rozwijanie zainteresowań i twórczych umiejętności plastyczno-konstrukcyjnych dzieci przedszkolnych. Warunkiem udziału w tej edycji konkursu było wykonanie zbiorowej pracy plastycznej przez grupę dzieci 5 i 6-letnich z przedszkoli w mieście, w dowolnej formie, formacie i dowolnie wybraną techniką plastyczną.

Przeglądu i oceny prac, które wzięły udział w konkursie, dokonało Jury w składzie: Pani Zofia Piechowicz – emerytowany nauczyciel Szkoły Podstawowej w Bukownie, Pani Maria Krzysztonek – emerytowany nauczyciel Przedszkola w Bolesławiu i Pani Marzena Skubis – pracownik MOK w Bukownie, plastyk.

Jury przyznało trzy miejsca oraz wyróżnienia.

I miejsce zajęła:  praca plastyczna wykonana przez dzieci z Gr. II z Przedszkola Publicznego Sióstr Prezentek w Bukownie pod kierunkiem mgr Małgorzaty Saroty;

II miejsce zajęła:  praca plastyczna wykonana przez dzieci z Grupy IV Miejskiego Przedszkola w Bukownie pod kierunkiem mgr Małgorzaty Szkop;

III miejsce zajęła:  praca plastyczna wykonana przez dzieci z grupy IX z Filii Miejskiego Przedszkola w Bukownie pod kierunkiem mgr Małgorzaty Żmudy.

Wyróżnione otrzymały:

· praca plastyczna dzieci z grupy V z Miejskiego Przedszkola w Bukownie pod kierunkiem mgr Anny Strzelczyk

· praca plastyczna dzieci z grupy VII z Miejskiego Przedszkola w Bukownie pod kierunkiem mgr Jolanty Pytel

· praca plastyczna dzieci z grupy VIII z Miejskiego Przedszkola w Bukownie pod kierunkiem mgr Teresy Mynarczyk.

Za udział w konkursie grupy otrzymały dyplomy i nagrody książkowe. Wszyscy obecni zostali poczęstowani słodką pisanką.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Dodała: Małgorzata Szkop dnia 07.04.2008
     
 Teatrzyk w przedszkolu...

 

18.03.2008 r do naszego przedszkola zawitali aktorzy Studia Małych Form Teatralnych Scenografii i Reżyserii ART RE z Krakowa. W ich wykonaniu dzieci zobaczyły teatralną adaptację bajki Aleksandra Puszkina ,,O rybaku i złotej rybce”. Przedstawienie miało charakter interaktywny. Dzieci w wielokrotnie zmieniającej się scenerii śledziły losy  rybaka, jego żony i złotej rybki biorąc jednocześnie aktywny udział w przedstawieniu. Lekka forma wspólnej zabawy i współtworzenia spektaklu sprawiła naszym przedszkolakom ogromną frajdę i radość. Efekt artystyczny teatrzyku podniosła doskonała gra aktorów, oprawa muzyczna, oryginalna scenografia oraz piękne i bajecznie kolorowe stroje. Treść przedstawienia miała ogromne walory wychowawcze, ukazała dzieciom skutki jakie niosą za sobą chciwość, zachłanność i egoizm, uświadomiła również ogromną wartość takich cech jak uczciwość, pracowitość i szacunek. Po zakończeniu przedstawienia brawom nie było końca, były też wspólne zdjęcia i rozmowy z aktorami. Składamy serdeczne podziękowanie  aktorom sceny ART RE za wspaniałą teatralną adaptację klasyki literatury dziecięcej oraz doskonały pokaz kunsztu sztuki aktorskiej.

Dodała: Ewa Półtorak dnia 19.03.2008
     
 Trwają zapisy dzieci do przedszkola na rok szkoln 2008/2009...

 

Pole tekstowe:       Miejskie Przedszkole

w Bukownie

ogłasza nabór dzieci

 na rok szkolny 2008/2009

 

 

Zapewniamy:

- fachową opiekę w godz. 6 – 16 dla dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat;

- bardzo dobre warunki lokalowe;

- wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną;

- niskie opłaty;

- naukę języka angielskiego;

- zajęcia rytmiki;

- stałą opiekę logopedy;

- bezpłatne zajęcia gimnastyki korekcyjnej.

 

UWAGA RODZICE DZIECI 6-LETNICH!

       Na podstawie Rozporządzenia MENiS z dnia 6.VIII.2003 r. dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne.

   Zapisy do przedszkola odbywają się na podstawie kart zgłoszeń dostępnych w przedszkolu lub na stronie internetowej www.przedszkole.bukowno.pl

   Termin składania kart do 20 kwietnia 2008 r.

 

Dodała: Małgorzata Szkop dnia 16.03.2008
     
 Dzień Babci i Dziadka w MP - grupy VI, VII i VIII...

 

Tradycyjny Dzień Babci i Dziadka w tym roku został przeniesiony ze stycznia na 15 lutego. Przełożenie tej uroczystości spowodowane było niską frekwencją dzieci z grup: Leśnych Ludków, Tygrysków, Żabek. Jak co roku zerówki przygotowały przedstawienie jasełkowe. Barwne stroje, ciekawe teksty przeplatane kolędami wprowadziły naszych gości  w miły nastrój. Dziadkowie z wielkim wzruszeniem oglądali nasze przedstawienie. O tym, że się podobało świadczyły gromkie brawa na koniec występów. Druga cześć uroczystości odbyła się już w sali zajęć każdej grupy. Tam na naszych miłych gości czekał poczęstunek. Oprócz tego dzieci swoim dziadkom przedstawiły program artystyczny przygotowany w grupie. Miły nastrój urozmaiciły zabawy z dziadkami, konkursy i wspólne tańce. Zadowolonych seniorów dzieci pożegnały gromkim sto lat i własnoręcznie wykonanymi upominkami. W przygotowaniu uroczystości swój wkład mieli również rodzice, którzy zajęli się przygotowaniem poczęstunku i obsługą gości, za co serdecznie dziękujemy.

Wychowawcy grup dzieci 6-letnicz Teresa Mynarczyk, Jolanta Pytel, Jadwiga Płoszaj

ZOBACZ ZDJĘCIA

 

Dodała: Małgorzata Szkop dnia 16.03.2008
     
 Światowy Dzień Chorego...

 

W związku z przypadającym dnia 11 lutego Światowym Dniem Chorego dzieci z grupy IX ,,Biedronek” z Filii Miejskiego Przedszkola przygotowały „Listy do chorych” z pobliskiego Szpitala Powiatowego w Olkuszu. Ponieważ dzieci nie potrafią jeszcze pisać „list” spisała w ich imieniu wychowawczyni grupy Małgorzata Żmuda, a dzieci własnoręcznie, pięknie ozdobiły go kwiatami z origami. Listy zawierały słowa otuchy i z serca płynące życzenia rychłego powrotu do zdrowia.

Pacjentów w szpitalu odwiedziła wychowawczyni grupy, która przekazała listy dzieci do sal chorych i odczytała ich życzenia. Na twarzach chorych pojawiał się uśmiech, wzruszenie, a w niejednym oku zakręciła się łza. Z odwiedzin w szpitalu nauczycielka przywiozła do wychowanków serdeczne podziękowania i słowa uznania od wdzięcznych pacjentów.

Sprawozdania dokonała: Małgorzata Żmuda

Dodała: Małgorzata Szkop dnia 16.02.2008
     
Bal karnawałowy w przedszkolu...

 

W dniu 25.01.2008 r. tuż przed feriami miał odbyć się Bal Karnawałowy, ale w przeddzień ogłoszono Żałobę Narodową w związku z tragicznym wypadkiem samolotu. Zabawę taneczną przeniesiono na dzień 29.01.2008 r. już w czasie trwania ferii zimowych.

 

Na Balu mieliśmy zaszczyt powitać przedstawicieli władz miasta w osobach: zastępcy burmistrza Pana Józefa Palucha, kierownika referatu oświaty Pani Barbary Gajdziszewskiej, radnego Wendelina Kołtona oraz Dyrekcję, personel przedszkola oraz Rodziców i opiekunów wychowanków. Przebierając dostojnych gości w karnawałowe rekwizyty: kolorowe czapeczki i kotyliony rozpoczęto pląsy i tańce. Całą imprezę prowadził wodzirej Pan Łukasz z Agencji Artystycznej „Cameleon” z Krakowa. Za organizację i przebieg balu odpowiedzialne były nauczycielki: Małgorzata Cebo i Danuta Januszek.

Pomimo, iż nie było zbyt dużo dzieci nasi przebierańcy bawili się doskonale przy skocznej muzyce, chętnie uczestnicząc w różnych zabawach tanecznych i konkursach organizowanych przez wodzireja. Podczas balu przedszkolaki pozowały do zdjęć, a w przerwach dla odpoczynku biesiadowały przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców i personel przedszkola w swoich salach zabaw. Czas od śniadania do obiadu upłynął w miłej i wesołej atmosferze.

Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzone chwile i żałujemy tylko tego, że nie wszyscy mogli uczestniczyć w Balu Przebierańców, mimo wcześniejszych przygotowań, a to z powodu wyjazdu na ferie i zimowiska. Miejmy nadzieję, że przed nami jeszcze następne bale, jak nie w przedszkolu - to już w szkole. Wszystkim osobom, które pomogły zorganizować tę uroczystość serdecznie dziękujemy.

Zrelacjonowały: Małgorzata Cebo i Danuta Januszek

GALERIA ZDJĘĆ

Dodała: Małgorzata Szkop dnia 16.02.2008
     
Dzień Babci i Dziadka w Filii MP...

 

W dniu 22. 01. 2008 r. dzieci z przedszkola przy ulicy Sławkowskiej w Bukownie uczciły Dzień Babci i Dziadka prezentując się w specjalnie przygotowanym na tę uroczystość programie artystycznym. Przedszkolaki zaprezentowały się w pięknych „Bajkowych jasełkach” dedykując je zaproszonym gościom. „Bajkowych” – bo oprócz tradycyjnych aniołków i pastuszków do stajenki przybyły także postacie z bajek: m.in. Kopciuszek, Calineczka i Pinokio. Po inscenizacji dzieci przedstawiły program pełen tańców, wierszyków i piosenek o babci i dziadku oraz życzeń długich, szczęśliwych, w pełnym zdrowiu lat życia. Nad przebiegiem uroczystości czuwały nauczycielki: Małgorzata Żmuda i Patrycja Smółka, które to wyjątkowe spotkanie prowadziły. Ostatnim punktem spotkania było wręczenie gościom prezentów i wspólny poczęstunek, który przygotowali rodzice wraz z pracownikami przedszkola. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła uroczystości i radosne przeżycia pozostaną na długo w pamięci gości i przedszkolaków.  

 

Sprawozdania dokonała: Małgorzata Żmuda

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

Dodała: Małgorzata Szkop dnia 16.02.2008
     
Dzień Babci i Dziadka w MP - grupy: I, II, IV, V...

Zgodnie z tradycją, jak co roku, dnia 22. 01. 2008 r. w naszym przedszkolu gościliśmy babcie i dziadków naszych przedszkolaków z okazji Ich Święta. Tym razem wyjątkowo dziadkowie zaszczycili swoją obecnością najpierw grupy młodsze: ,,Skrzaty”, Biedronki”, ,,Krasnale” i ,,Elfy”. Przedszkolaki wraz ze swoimi wychowawczyniami: Ewą Półtorak, Danutą Januszek, Małgorzatą Szkop i Anną Strzelczyk przygotowały wspaniałe programy artystyczne, na które składały się wiersze, inscenizacje, piosenki i barwne tańce. Aby sprawić babciom i dziadkom dużo radości wszystkie wnuki wręczyły wykonane z pomocą pań lub własnoręcznie drobne upominki w postaci naszyjników, korali, medali, laurek, piórników czy odcisków dłoni. W ten sposób dzieciaki chciały wyrazić swoją wdzięczność, miłość i szacunek dla ukochanych osób. Nie obyło się bez wzajemnych czułości, życzeń i łez wzruszenia. Szczególne wyrazy podziękowania kierujemy w stronę rodziców, którzy służyli pomocą w przygotowaniu pysznego poczęstunku dla uczestników spotkania. Nasze przedszkolaki za swoje umiejętności i popisy artystyczne zostały obdarowane przez gości ogromną ilością słodyczy. W trakcie wesołego biesiadowania odbywały się również konkursy, quizy, zabawy ruchowe i taneczne przy muzyce.

W tym dniu panowała ciepła, miła i rodzinna atmosfera. Gromkie brawa i śmiech towarzyszyły licznym zabawom i konkursom dziadków i wnuków. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się również w tak licznym gronie zaproszonych gości.

Relację z uroczystości przygotowały: Ewa Półtorak i Małgorzata Szkop.

GALERIA ZDJĘĆ

 

Dodała: Małgorzata Szkop dnia 16.02.2008

     więcej newsów...